NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ 9 kwietnia 2017

ogloszenia-post2

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak dziś przychodzi do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”. Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Panem Jezusem szczery żal za nasze nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Wspominając ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w poszczególnych stolicach diecezji, aby zawsze pragnęli być blisko Chrystusa i chętnie odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

3. Wielki Poniedziałek, 10 kwietnia, kieruje nasze myśli do tragicznego wydarzenia sprzed 7 lat. W tym dniu przypada bowiem 7. rocznica katastrofy polskiego prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wspominając tamte chwile, prośmy Pana Boga o to, abyśmy wreszcie nauczyli się wyciągać właściwe wnioski z każdej dotykającej nas lekcji historii.

4. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Przyciszmy, a może wyłączmy telewizory, odbiorniki radiowe, wszelkie odtwarzacze i inne media. Niech trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne przez czynny udział w bogatej liturgii.

5. W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. W naszej świątyni rozpocznie się ona o godz. 19.00. Po hymnie Chwała na wysokości Bogu milkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn Sław, języku, tajemnicę, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. O przygotowanie ciemnicy proszę Domowy Kościół.

6. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do rozpoczęcia 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych Kościół zaleca przedłużyć też na Wielką Sobotę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgia Męki Pańskiej w naszym kościele o godz. 19.00, wcześniej droga krzyżowa o godz. 15.00 wyruszy spod krzyża ofiar wojny przy stacji kolejowej Jesionka, następnie ulicami Sosnową, Graniczną i Przejazdową udamy się do kościoła. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do grobu Pańskiego.

7. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, uczestnicząc w obrzędzie błogosławienia potraw na stół wielkanocny. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od spożywania pokarmów mięsnych. Błogosławieństwo pokarmów w godz. 9.00 – 12.00.

8. W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Aby całe święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godz. 19.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Msze Święte o godz. 6.00 i 11.30.

10. Dziękuję za posprzątanie świątyni i ofiary na dekorację mieszkańcom Łubna. Na Triduum Paschalne proszę o posprzątanie kościoła kolejnych parafian z Łubna.

11. Po parafii peregrynuje obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Módlmy się w rodzinach zawierzajmy Je Matce Bożej. Ofiary składane przy peregrynacji przeznaczone są na organy. Na czas Świąt obraz Jasnogórskiej Madonny powróci do świątyni.

12. Związek małżeński pragną zawrzeć:
Piotr Bartoszewski, kawaler z par tutejszej i Karolina Jóźwiak, panna z par. św. Anny w Grodzisku Mazowieckim
Paweł Lipiec, kawaler z par. Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie i Joanna Magdalena Orłowska, panna z par. tutejszej.
Jarosław Jażdzyk, kawaler z par. w Giżycach i Paulina Książek, panna z par. tutejszej.

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Intencje Mszalne 9 – 17.04.2017 roku.

Niedziela 9 kwietnia Niedziela Męki Pańskiej (Palmowa)
9.00 + Ryszarda Smolińskiego, Mariannę i Jana Smolińskich, Mariolę, Irenę i Wiesława Ulewiczów
11. 30 Za Parafian/O Boże błog. w 11 rocznicę urodzin dla Mai i jej rodziny

Wielki Poniedziałek 10 kwietnia
19. 00 + Mariannę Bartoszewską – intencja od Doroty Cieślak ( zamiast kwiatów )

Wielki Wtorek 11 kwietnia
8. 00 + Wojciecha Zawadzkiego – intencja od p. Włodzimierza Skolkowskiego

Wielka Środa 12 kwietnia
19. 00 + Mariannę Bartoszewską – intencja od uczestników pogrzebu

Wielki Czwartek 13 kwietnia
Msza Wieczerzy Pańskiej godz. 19. 00 – O Boże błogosławieństwo i opiekę MB w 18 rocznicę urodzin dla Piotra Szcześniaka i jego rodziny

Wielki Piątek 14 kwietnia
19.00 Liturgia Męki Pańskiej

Sobota 15 kwietnia
9. 00 – 12. 00 Błogosławieństwo pokarmów
Liturgia Wigilii Paschalnej 19. 00 – Dziękczynna z prośbą o Boże błog. i opiekę MB dla rodziny.

Niedziela Zmartwychwstania 16 kwietnia
6.00 W intencjach Parafian
11. 30 Dziękczynna za 42 lata związku małżeńskiego Marii i Andrzeja, z prośbą o dalsze liczne łaski dla jubilatów i rodziny.

Poniedziałek Wielkanocny 17 kwietnia
9.00 + Tadeusza Stolarskiego
11. 30 + Marię, Ryszarda i Bertę Niemojewskich