PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 9 lutego 2020

1. Dziś na Eucharystii gromadzi nas Chrystus w piątą niedzielę w ciągu roku liturgicznego. Pamiętajmy, że nikt z nas ani cała nasza wspólnota parafialna nie jest w stanie pogłębić swojej więzi z Panem Bogiem bez Eucharystii. Dopiero karmiąc się prawdziwą Miłością, każdy chrześcijanin uczy się ofiarnego życia. Częściej i uważniej wczytujmy się w objawienie Boże zawarte w Piśmie Świętym. Jednocześnie wsłuchujmy się w to, co mówi Kościół, którego zadaniem jest ciągłe przybliżanie nas do zbawienia.

2. We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Dokładnie tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata.

3. Święto Matki Bożej z Lourdes łączymy z obchodami Światowego Dnia Chorego. Mamy więc szczególną okazję do pogłębienia postawy wrażliwości, refleksji i czynnego działania wobec cierpiących i chorych. W naszym kościele Mszę Świętą za chorych będziemy sprawowali o godz. 8. 00.

4. W piątek, 14 lutego, obchodzimy święto Świętych Cyryla i Metodego – Patronów Europy. Żyli w IX wieku, pochodzili z miasta Saloniki w cesarstwie bizantyńskim. Znali wiele języków, dzięki czemu podjęli wiele udanych wypraw misyjnych, m.in. do Bułgarii i na Morawy. Wprowadzili do liturgii język słowiański, pisany przystosowanym alfabetem greckim, używany w Kościołach wschodnich do dziś. Cyryl przetłumaczył na ten język Pismo Święte. W 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił Świętych Cyryla i Metodego współpatronami Europy. W święto Cyryla i Metodego modlimy się za narody słowiańskie.

5. Tego samego dnia tradycja wspomina Świętego Walentego, kapłana rzymskiego, który w 269 roku poniósł śmierć męczeńską, gdyż mimo tortur nie chciał wyrzec się Chrystusa. Wspominany jest jako m.in. patron zakochanych. Niech to będzie okazja także do modlitwy, podziękowania Panu Bogu za miłość, którą nas obdarzył, i za bliskich, którzy nas kochają. Pamiętajmy też o narzeczonych z naszej wspólnoty parafialnej i prośmy, aby ich wzajemna miłość umacniała się i aby z Bogiem weszli na wspólną drogę życia.

6. Bóg zapłać mieszkańcom Franciszkowa za posprzątanie świątyni i ofiary na dekorację. Na następną niedzielę do dzieła sprzątania proszę mieszkańców Jesionki.

7. Za tydzień spotkanie rodziców i dzieci komunijnych oraz kandydatów do bierzmowania.

8. Zachęcam do lektury prasy katolickiej.

9. Solenizantom i jubilatom składamy najlepsze życzenia i błogosławimy.

10. W tym tygodniu odbył się pogrzeb + Barbary Kolińskiej. Msze święte od uczestników pogrzebu będą odprawione w dniach: 12. 02. 2020 godz. 19. 00; 2. 03. 2020 godz. 19. 00; 20.03. 2020 godz. 9. 00; 18. 04. 2020 godz. 8. 00; 6. 05. 2020 godz. 19. 00. Wieczny odpoczynek…

Święty Michale Archaniele, broń nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź nam obroną. Niech go Bóg pogromić raczy, pokornie prosimy, a Ty, Książę wojska niebieskiego, szatana i inne złe duchy, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, Mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Intencje Mszalne 9 – 16. 02. 2020 roku.

Piąta Niedziela Zwykła 9 lutego

9.00  + Władysława, Serafinę, Stefanię i Stanisława Osiaków

11. 30 W intencjach Parafian/wypominkowa

Poniedziałek 10 lutego św. Scholastyki

19. 00

Wtorek 11 lutego NMP z Lourdes

8:00 W intencji chorych

Środa 12 lutego

19. 00 + Barbarę Kolińską– intencja od uczestników pogrzebu

Czwartek 13 lutego

8. 00 +

Piątek 14 lutego św. Cyryla i Metodego

19. 00 Dziękczynna za dar miłości.

Sobota 15 lutego

8. 00 +

19. 00 +

Szósta Niedziela Zwykła 16 lutego

9.00  + Krystynę Ciemna w 30 dzień po śmierci

11. 30 W intencjach Parafian